Atrakcje

Karkonoski Park Narodowy – powstały w 1959 r. swoim zasięgiem obejmuje Główny Grzbiet Karkonoszy od zachodnich zboczy Mumlawskiego Wierchu na zachodzie do Przełęczy Okraj na wschodzie. W skład parku wchodzą także dwie enklawy na Podgórzu Karkonoskim (Góra Chojnik
i Wodospad Szklarki). Karkonoski Park Narodowy położony jest wokół gmin: Szklarska Poręba, Piechowice, Jelenia Góra, Podgórzyn, Karpacz, Kowary.

Góry Izerskie, a w tym Złoty Widok, Wysoki Kamień ,Kolej izerska – to idealne miejsce do spędzenia aktywnie czasu z rodziną. Ze względu na częściowo łagodną linię, Góry Izerskie mogą zdobywać zarówno dzieci, jak i dorośli. Jest to też jedno z najlepszych miejsc do uprawiania kolarstwa górskiego. Wnętrza tych gór niosą za sobą bogactwo wód. Znajduje się tu kilka uzdrowisk z wodami mineralnymi. Wędrując po Górach Izerskich można wypocząć na tarasie widokowym Złoty Widok,
z których zachwyt pasmem Karkonoszy nie ma końca. W Górach Izerskich można również natrafić na – pozostałości po osadzie hutniczej – Osada Orle. Ciekawą atrakcja jest także Wysoki Kamień, szczyt o wysokości 1058 m n.p.m. położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Można tu podziwiać Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórza Izerskie, Góry i Podgórza Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Na zachwycanie się widokami Gór Izerskich pozwala także wycieczka Koleją Izerską łączącą Szklarską Porębę z Jakuszycami prowadząca również do Czech.

Malownicze wodospady, jak Wodospad Kamieńczyka spadający  trójstopniową kaskadą o wysokości 27 metrów do Wąwozu Kamieńczyka, czy Wodospad Szklarki (o wysokości strumienia wody ponad 13 metrów).

Chybotek – jedna z głównych atrakcji turystycznej Szklarskiej Poręby. To kilkumetrowa wieża złożona z kilku granitowych bloków. Najwyższy z nich (średnica ok. 4 metrów) można łatwo rozkołysać.

Leśna Huta – można tu zobaczyć, jak powstają ręcznie formowane szkła barwione w masie, z których powstają szklane ozdoby, czy naczynia.

Śnieżne Kotły – czyli Mały Kocioł i Duży Kocioł (znajdują się tu dwa małe Śnieżne Stawki) to najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach.  Rozdzielone są wąską skalną grzędą, znajdują się w północnych zboczach głównego Grzbietu Karkonoszy.

Szrenica i Wyciąg krzesełkowy na Szrenicę – to szczyt w Głównym Grzbiecie Karkonoszy (wysokość 1362 m n.p.m.), na który prowadzi wyciąg krzesełkowy. Można z niej podziwiać Góry Izerskie, Góry Kaczewskie, czy Kotlinę Jeleniogórską. Obok znajdują się grupy skalne: Twarożnik, Szronowiec, Trzy Świnki, Końskie Łby.

Muzeum Mineralogiczne – można w nim obejrzeć eksponaty minerałów i skamieniałości z całego świata. Przed muzeum znajduje się jedyny w Europie Las Karboński – skamieniałe pnie drzewa.

Muzeum Energetyki – miejsce, szczególnie ciekawe dla miłośników historii urządzeń wykorzystywanych kiedyś przez energetyków (np. liczniki energii elektrycznej, prądnice, czy przyrządy pomiarowe). Można tu zobaczyć mundur inżyniera energetyki, czy czasopisma i książki o tej tematyce.

Rabarbar – Górska Plaża – znajdująca się na wysokości 600 m n.p.m. to idealne miejsce dla fanów łączenia górskich widoków z nadmorskim odpoczynkiem. To wszystko dzięki połączeniu baru, górskiego klimatu, szumu wody oraz ciepłego piasku pod stopami.

Rodzinny Park Rozrywki ESPLANADA, w którym szaleństwo m.in. na dmuchańcach, kolejce grawitacyjnej, w labiryncie, w wieży emocji, czy grze w mini golfa nie ma granic. W okresie zimowym czynne jest tam również lodowisko.

Dinopark i park linowy Trolandia – to miejsca, które pokochają nie tylko dzieci. W pierwszym z nich znajdują się rekonstrukcje dinozaurów przedstawione w rzeczywistej wielkości. Rozmieszczone są wśród skał i wzgórz na terenie dużego lasu. W parku znajduje się też wiele innych atrakcji dla dzieci (kino 6D, plac dmuchańców, dwupoziomowy plac zabaw itp.). Trolandia to z kolei park linowy, który jest idealnym miejsce dla miłośników przygód i wrażeń lubiących wspinać się między drzewami.

Wystawa Klocków Lego – na zwiedzających czekają nie tylko ciekawe wystawy, ale również możliwość stworzenia własnych budowli z klocków.